Celem projektu jest zwiększenie wpływu przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami na instytucje edukacyjne (zarówno z obszaru edukacji formalnej, jak i pozaformalnej), aby zdobywane kwalifikacje były dostosowane do realnych potrzeb pracodawców sektora…
W dniu 29 kwietnia br. odbyło się siódme posiedzenie plenarne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców.
Spotkanie w dużej mierze zostało poświęcone dyskusji na temat obecnego i przyszłego zapotrzebowania na kompetencje w sektorze gospodarki odpadami.
Z dyskusji Członków wypłynęły następujące wnioski:
Podczas dyskusji Członkowie po raz kolejny podkreślili potrzebę zatrudniania w sektorze osób z wykształceniem technicznym takich jak np. automatycy, mechanicy, mechatronicy, operatorzy maszyn, operatorzy sprzętu specjalistycznego tj. przerzucarki, rozrywarki, które są sprzętem specjalistycznym stosowanym w gospodarce odpadami. Podkreślano również, że branża potrzebuje także chemików, elektryków, technologów przetwórstwa na poziomie techników, którzy potrafiliby patrzeć całościowo na proces przetwarzania odpadów.
Podczas kolejnej dyskusji dotyczącej przeglądu rekomendacji zwyczajnej w zakresie zapotrzebowania na kompetencje w sektorze oraz propozycji zmian wpłynął wniosek o dokonanie zmiany rekomendacji poprzez utworzenie rocznych studiów podyplomowych związanych ze strategią biznesową w gospodarce o obiegu zamkniętym. Byłyby to studia, które mogłyby wdrażać koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym do praktyki gospodarczej przedsiębiorstw o różnym profilu działalności. Studia byłyby adresowane do pracowników podmiotów gospodarczych, menedżerów wyższego i średniego szczebla. Studia posiadałyby również aspekty zarządzania zasobami. Członkowie wskazali na brak dotychczas takiej oferty na poziomie kształcenia podyplomowego. Wniosek utworzenia studiów podyplomowych spotkał się z pozytywną reakcją, jak również część Członków reprezentujących instytucje edukacji zgłosiła chęć prowadzenia tego typu studiów.
Na spotkaniu zostały przedstawione również tematy dotyczące:
LIDER PROJEKTU:
Krajowa Izba Gospodarcza
ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa
PARTNER PROJEKTU:
Instytut Ochrony Środowiska
Państwowy Instytut Badawczy
ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa
NADZÓR PROJEKTU:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR01/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
© 2019-2024 Krajowa Izba Gospodarcza. Wszelkie prawa zastrzeżone.