Celem projektu jest zwiększenie wpływu przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami na instytucje edukacyjne (zarówno z obszaru edukacji formalnej, jak i pozaformalnej), aby zdobywane kwalifikacje były dostosowane do realnych potrzeb pracodawców sektora…
W dniu 23.06.2021 r. odbyło się w formie zdalnej VIII spotkanie Grupy Roboczej ds. współpracy edukacji i biznesu w sektorze gospodarki odpadami (GRGO). Na spotkaniu oprócz członków GRGO i zaproszonych gości m.in. z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, były obecne również przedstawicielki z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Spotkanie GRGO zostało poświęcone prezentacji wyników ankiet dotyczących potrzeb przedsiębiorstw sektora na nowe zawody oraz zawody, które mogłyby być wykonywane przez osoby z niepełnosprawnością umysłową.
Na ankietę odpowiedziało 28 przedsiębiorstw, przy czym w dalszej pracy posłużono się 25 poprawnymi ankietami. W przypadku zawodu „Technika odzysku i recyklingu” liczba organizacji wskazująca zapotrzebowanie na nowy zawód wyniosła 15, a dla „Operatora urządzeń i maszyn odzysku i recyklingu” potrzeba została zidentyfikowana w 14 ankietach.
Z ankiety wynika, że w branży gospodarki odpadami jest kilka stanowisk pracy, które mogłyby być zajmowane przez osoby z niepełnosprawnością umysłową. W otrzymanych ankietach 10 organizacji zidentyfikowało następujące 4 stanowiska: sortowacz odpadów, ładowacz, pracownik pomocniczy PSZOK oraz sprzątacz/zamiatacz.
Wszystkie otrzymane opisy stanowisk zostaną pogrupowane i wykorzystane w dalszych pracach nad opracowaniem nowych zawodów.
W trakcie spotkanie GRGO została wyrażona potrzeba dofinansowania do zatrudnienia przez firmy sektora osób z niepełnosprawnością umysłową, gdyż osoby te wymagają wsparcia i nadzoru podczas wykonywania swej pracy, co wiąże się z większymi kosztami ich zatrudnienia. Dzięki takiemu wsparciu dla firm osoby z niepełnosprawnością umysłową mogłyby łatwiej znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach sektora.
Spotkanie zakończyło się prezentacją na temat Katalogu dobrych praktyk dotyczących współpracy edukacji i biznesu oraz poradnika dobrych praktyk dotyczących edukacji osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym, które są w trakcie realizacji. Dla potrzeb ich opracowania została opracowana ankieta, służąca identyfikacji dobrych praktyk w branży gospodarki odpadami, która w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona wśród członków Sektorowej Rady, Grupy Roboczej oraz interesariuszy.
Prace GRGO będą kontynuowane podczas kolejnych spotkań.
Program spotkania (PDF)
LIDER PROJEKTU:
Krajowa Izba Gospodarcza
ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa
PARTNER PROJEKTU:
Instytut Ochrony Środowiska
Państwowy Instytut Badawczy
ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa
NADZÓR PROJEKTU:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR01/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
© 2019-2024 Krajowa Izba Gospodarcza. Wszelkie prawa zastrzeżone.