Celem projektu jest zwiększenie wpływu przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami na instytucje edukacyjne (zarówno z obszaru edukacji formalnej, jak i pozaformalnej), aby zdobywane kwalifikacje były dostosowane do realnych potrzeb pracodawców sektora…
W dniu 12 października 2022 r. odbyło się trzynaste posiedzenie plenarne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców.
Spotkanie zostało poświęcone zagadnieniom związanym z bieżącą pracą Rady Sektorowej oraz analizie sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w branży gospodarki odpadami.
Obecnie w branży odzysku materiałowego surowców odnotowujemy spadek konsumpcji i jest to trend, który utrzyma się przez najbliższe dwa kwartały. Branża będzie się mierzyła z nieco mniejszą ilością odpadów z gospodarstw domowych.
Nadal pogłębia się różnica między wzrostem wynagrodzeń w sektorze a wydajnością. To znaczy patrząc na wyniki przemysłu ogółem to jest to jedna alarmująca informacja, że w sektorze odzysku surowców wynagrodzenia rosną mniej więcej o ok. 12% rdr, a wydajność tylko 5% rdr.
W sektorze dynamika wzrostu zatrudnienia była wyższa niż w pozostałych branżach.
Płace w sektorze od kilku miesięcy mniej więcej się ustabilizowały na tym samym poziomie. Nie przewidujemy istotnych zmian jeżeli chodzi o bezrobocie, nie będzie ono rosło.
Podczas posiedzenia przeprowadzony został przez firmę Danae Sp. z o.o. panel dyskusyjny dotyczący wyników badań jakościowych BBKL (II edycja) w branży odzysku materiałowego surowców.
W oparciu o przeprowadzone wywiady i panele eksperckie zidentyfikowano szereg czynników wpływających na branżę. Te czynniki to m.in.:
Również w oparciu o przeprowadzone wywiady i panele eksperckie zidentyfikowano:
Trendy prawne wpływające na branżę, takie jak:
Trendy technologiczne wpływające na branżę, m.in. takie jak:
Trendy społeczno-gospodarcze wpływające na branżę, m.in. takie jak:
Firma Danae Sp. z o.o. przestawiła również szereg tez dotyczących przyszłości branży, jak również możliwe trzy scenariusze w branży:
Scenariusz nr 1 – branża będzie musiała szybko i intensywnie się zmodernizować, zatem szybko ruszy w kierunku automatyzacji, robotyzacji i wtedy wzrośnie zapotrzebowanie na inżynierów.
Scenariusz nr 2 – oligopol w branży, tzn. w obliczu zmienności i niepewności na rynku, niepewności
z dostępem do surowców itp. przetrwają największe firmy, które będą najbardziej przystosowane do zmian, będą miały środki i niezależnie od sytuacji będą musiały się dopasować. Konsekwencją będzie to, że mniejsze firmy albo zbankrutują albo będą musiały się połączyć w większe podmioty albo zostaną wchłonięte przez większe firmy czyli rynek skupi się wobec największych graczy.
Scenariusz nr 3 – utrzymanie biznesu kosztem pogorszenia jakości. Sytuacja na rynku uderzy w firmy w taki sposób, że część firm nie będzie w stanie przeprowadzić inwestycji więc tylko część firm utrzyma się a pozostałe firmy będą musiały ciąć koszty, rezygnować z inwestycji i w konsekwencji ich konkurencyjność będzie spadała, a z biegiem czasu nie będą w stanie zagwarantować usług na poziomie jakie będzie wymagała gmina i inne uwarunkowania. W związku z tym część firm upadnie lub nastąpi spadek jakości.
Członkowie Rady ocenili, że w praktyce może dojść do połączenia scenariusza nr 1 i nr 2, a trzeci scenariusz może dotyczyć małych firm, które mają problem z tym, żeby się dostosować i będą pogarszać jakość. W związku z postępem cywilizacyjnym będzie nieuchronna automatyzacja i ulepszanie procesów i albo te małe firmy się rozwiną i dołącza do tych większych firm żeby razem odpowiadać za gospodarkę odpadami lub ostatecznie utrzymają się tylko duże firmy, które będą w stanie sprostać nowym wyzwaniom i wymaganiom.
LIDER PROJEKTU:
Krajowa Izba Gospodarcza
ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa
PARTNER PROJEKTU:
Instytut Ochrony Środowiska
Państwowy Instytut Badawczy
ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa
NADZÓR PROJEKTU:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR01/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
© 2019-2024 Krajowa Izba Gospodarcza. Wszelkie prawa zastrzeżone.