Celem projektu jest zwiększenie wpływu przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami na instytucje edukacyjne (zarówno z obszaru edukacji formalnej, jak i pozaformalnej), aby zdobywane kwalifikacje były dostosowane do realnych potrzeb pracodawców sektora…
W dniu 22 czerwca 2022 r. odbyło się dwunaste posiedzenie plenarne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców.
Spotkanie zostało poświęcone zagadnieniom związanym z bieżącą pracą Rady Sektorowej oraz analizie sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w kraju oraz w branży gospodarki odpadami.
Tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale br. wyniosło 8,5% (wzrost realny). Ze względu na brak pełnych danych za II kwartał br., to prognozuje się, że tempo wzrostu PKB w II kwartale będzie trochę wyższe niż 4%. W III i IV kwartale przewiduje się, że trudno będzie osiągnąć wzrost gospodarczy wyższy niż 2% w ujęciu rok do roku. Spadek dynamiki PKB wynika z powiększania w I kwartale zapasów przez przedsiębiorstwa i wyraźnego spłycenia dynamiki wzrostu konsumpcji oraz sytuacji międzynarodowej. W chwili obecnej bezrobocie spada z przyczyn sezonowych. Stopa bezrobocia przeciętnie w I kwartale wyniosła 5,5%, w II kwartale to będzie 5,1%. Dynamika roczna produkcji wzrosła do 15% (rdr), natomiast produkcja w ujęciu realnym w przemyśle za pierwszych 5 miesięcy roku była o 14,6% wyższa niż przed rokiem. Zatrudnienie w maju spadło o kilka tysięcy osób, zamiast sezonowo nadal wciąż wzrastać, co nie jest typowe dla lat poprzednich. Przeciętne zatrudnienie było o 2,4% wyższe niż przed rokiem.
Zatrudnienie w branży gospodarki odpadami (GO) przez 4 pierwsze m-ce roku GUS prezentował na poziomie 68 tys. W kwietniu zmiana rok do roku w zatrudnieniu wzrosła o 4,6%, natomiast w całym okresie 4 m-cy początku roku zatrudnienie było o 6% wyższe. Płaca w sektorze GO w kwietniu wyniosła 5.520 zł w porównaniu z 6.400 zł w sektorze przedsiębiorstw. W ujęciu miesięcznym spadła o 1,9%, czyli mniej niż w sektorze przedsiębiorstw. W całym okresie pierwszych 4 m-cy płaca w sektorze była przeciętnie wyższa niż przed rokiem o 11%. Produkcja w branży gospodarki odpadami została przez GUS określona na 2 mld 833 mln złotych w kwietniu. To jest spadek w ujęciu miesięcznym o 1,7% w ujęciu realnym i wzrost w stosunku do tego przed rokiem o 8%. W pierwszych 4 m-cach roku wzrost sprzedaży w branży w ujęciu realnym był 10-cio procentowy i porównując to z całym przemysłem był wolniejszy, ale należy go ocenić jako bardzo duży.
Podczas posiedzenia zaprezentowano również analizę dotyczącą kształcenia zawodowego i szkolnictwa wyższego z perspektywy branży odzysku materiałowego surowców, której rezultatem będzie wydanie przez Radę dwóch Rekomendacji dotyczących ww. szkolnictwa.
Z analizy podstaw programowych dla zawodów nauczanych w szkolnictwie zawodowym, gdzie występują zagadnienia gospodarki odpadami (GO) wynika, że w programie nauczania:
Przedmioty nauczania dotyczące branży gospodarki odpadami znajdują się również w następujących branżach: elektroenergetycznej, elektroniczno –mechatronicznej, handlowej, mechanicznej, motoryzacyjnej, spedycyjno-logistycznej; etc. W rezultacie, aby zawody odpowiadały potrzebom branży należy je uzupełnić.
Z ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców branży GRO okazało się również, że branża potrzebuje:
Natomiast analiza programów studiów stacjonarnych i zaocznych (1 i 2 stopnia) oraz podyplomowych, oferowanych na wybranych uczelniach wyższych, pod względem potrzeb sektora materiałowego odzysku surowców wykazała, że kierunki związane z branżą występują na 15 uczelniach (na 21 wydziałach).
Kolejnym istotnym tematem omawianym podczas posiedzenia było przedstawienie informacji w sprawie rekomendacji dotyczącej zmian legislacyjnych w obszarze edukacji dla branży gospodarki odpadami. Propozycje zmian legislacyjnych są następujące:
Na posiedzeniu zostały przedstawione również następujące tematy:
LIDER PROJEKTU:
Krajowa Izba Gospodarcza
ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa
PARTNER PROJEKTU:
Instytut Ochrony Środowiska
Państwowy Instytut Badawczy
ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa
NADZÓR PROJEKTU:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR01/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
© 2019-2024 Krajowa Izba Gospodarcza. Wszelkie prawa zastrzeżone.