Celem projektu jest zwiększenie wpływu przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami na instytucje edukacyjne (zarówno z obszaru edukacji formalnej, jak i pozaformalnej), aby zdobywane kwalifikacje były dostosowane do realnych potrzeb pracodawców sektora…
W dniu 28 września br. odbyło się dziewiąte posiedzenie plenarne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców.
Spotkanie zostało poświęcone zagadnieniom związanym z bieżącą pracą Rady Sektorowej oraz przedstawieniu sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w kraju oraz w branży gospodarki odpadami.
Z przedstawionej analizy wynika, że sytuacja w kraju jest dobra ale wciąż bardzo zróżnicowana. W I kw. 2021 r. PKB był wyższy niż w I kw. 2019 r. o 1,1%, a w II kw. 2021 r. o 1,7%. W przemyśle wartość sprzedaży w I i II kw. 2021 r. była o blisko 10% wyższa niż w 2019 r. W najgorszej sytuacji jest dział zakwaterowania (m.in. hotelarstwo) i gastronomia. Wartość sprzedaży w tych działach w I i II kw. br. była na poziomie zaledwie 25% tego co w 2019 r. i cały czas utrzymuje się stan bardzo zły.
Sektor odzysku materiałowego surowców (gospodarki odpadami) na tle przemysłu ogółem wypada dobrze. Obecnie zatrudnienie w sektorze wynosi ok. 66 tys. osób i rośnie mniej więcej w tempie 1000 osób co 5 miesięcy. W sierpniu br. przy stanie 66 tys. osób zatrudnienie było wyższe niż przed rokiem o 3,1%. W całym przemyśle zatrudnienie było o 0,8% wyższe niż przed rokiem. Aktualnie płace w sektorze odzysku w sierpniu br. były o 8,3% wyższe niż przed rokiem i przeciętna płaca wynosiła 5.111 zł. Ta dynamika była niższa niż w całym przemyśle gdzie płace w sierpniu br. były o 9,9% wyższe niż przed rokiem.
Na ubiegłym posiedzeniu Rady została przedstawiona propozycja uaktualnienia Rekomendacji zwyczajnej o studia podyplomowe. W związku z tym Rada pomiędzy posiedzeniami w głosowaniu online podjęła uchwałę nr 3/2021, która rozszerzyła rekomendację nr 2 poprzez jej uzupełnienie o studia podyplomowe. W trakcie spotkania zostały przedstawione uchwalone trzy nowe usługi rozwojowe/studia podyplomowe pt.:
Podczas posiedzenia odbyła się również dyskusja na temat dobrych praktyk w przedsiębiorstwach w zakresie współpracy sektora edukacji i biznesu.
Wnioski z dyskusji:
Na posiedzeniu przedstawiono również prezentację na temat przeglądu dobrych praktyk w obszarze edukacji w zakresie osób po 50 r. życia i osób o niskich kwalifikacjach na podstawie, którego zostanie opracowana rekomendacja. Głównym celem rekomendacji jest wskazanie działań/dobrych praktyk, które ułatwiają osobom po 50 r. ż. oraz osobom o niskich kwalifikacjach nabycie kompetencji potrzebnych na rynku pracy. W ramach prac nad rekomendacją przeprowadzono wśród przedsiębiorców ankietę dotyczącą jakiego typu dobre praktyki są stosowane w sektorze gospodarki odpadami oraz działań w zakresie podwyższania kwalifikacji wśród osób o niskich kwalifikacjach po 50 r.ż.
Wnioski z przeprowadzonej ankiety są następujące:
Na spotkaniu zostały przedstawione również tematy dotyczące:
LIDER PROJEKTU:
Krajowa Izba Gospodarcza
ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa
PARTNER PROJEKTU:
Instytut Ochrony Środowiska
Państwowy Instytut Badawczy
ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa
NADZÓR PROJEKTU:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR01/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
© 2019-2024 Krajowa Izba Gospodarcza. Wszelkie prawa zastrzeżone.