Celem projektu jest zwiększenie wpływu przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami na instytucje edukacyjne (zarówno z obszaru edukacji formalnej, jak i pozaformalnej), aby zdobywane kwalifikacje były dostosowane do realnych potrzeb pracodawców sektora…
W dniu 16 grudnia br. odbyło się w formie zdalnej piąte, ostatnie w 2020 r., posiedzenie plenarne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców.
Spotkanie w dużej mierze zostało poświęcone kształceniu zawodowemu w szkołach branżowych dla branży gospodarki odpadami oraz dyskusji Członków i gości w przedstawionym temacie.
Omówiono zakres kształcenia w zawodzie Technik inżynierii środowiska i melioracji oraz Technik ochrony środowiska pod względem adekwatności nauczania do oczekiwań branży gospodarki odpadami.
Zaprezentowano także wnioski ze spotkania Grupy Roboczej ds. współpracy edukacji i biznesu, które również dotyczyło omawianego tematu. Wnioski te znajdują się na stronie: https://srk-odzysk.kig.pl/aktualnosci/informacja-z-v-spotkania-gr/ oraz w prezentacji nr 3.
Członkowie Rady dyskutowali również na temat potrzeby stworzenia nowego zawodu dla branży oraz uaktualnienia zakresu nauczania w zawodzie technik ochrony środowiska.
Obecna na posiedzeniu Rady przedstawicielka Ministerstwa Edukacji i Nauki przedstawiła propozycję MEN w omawianej kwestii. Z uwagi na brak w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego branży gospodarki odpadami MEN proponuje, aby nie wnioskować o dodanie w klasyfikacji oddzielnej branży sektora gospodarki odpadami, lecz aby w istniejącej branży chemicznej, która jest najbliższa branży odpadowej, dodać drugi człon, czyli „branża chemiczna i ochrony środowiska”. Zaproponowała również, aby pozostawić zgodnie z dotychczasowym przyporządkowaniem do poszczególnych branż zawody tj.: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator urządzeń przemysłu chemicznego, technik analityk, technik ochrony środowiska i technik technologii chemicznej.
MEN otwarty jest również na ewentualną modyfikację podstawy programowej dla zawodu technik ochrony środowiska jeśli taka rekomendacja ze strony Rady zostanie przedstawiona. Zmiana taka powinna nastąpić na wniosek ministra właściwego dla tego zawodu wraz ze wskazaniem obszaru zmiany.
Z podjętej dyskusji wyniknęło, że w ramach projektu organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, opracowano opis nowego zawodu: Technik gospodarki odpadami. Zawód ten ma nadany numer referencyjny: 325515 a wydana publikacja nt. zawodu zawiera pełny opis zadań zawodowych i wymaganych kompetencji. Dokument dostępny jest na stronie: http://www.infodoradca.edu.pl/pdf/1_Technik_gospodarki_odpadami.pdf . Dotychczas do MEN nie wpłynął wniosek o wprowadzenie zawodu technik gospodarki odpadami do systemu kształcenia.
Członkowie Rady uznali, że wprowadzenie nowego zawodu dedykowanego branży gospodarki odpadami powinno być przedmiotem dalszej analizy Rady. Podjęcie decyzji odnośnie połączenia branży chemicznej i ochrony środowiska jest tematem strategicznym i wymaga zastanowienia się czy taka zmiana nie będzie powodowała problemów, których dzisiaj nie znamy.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zadeklarowało chęć współpracy i otwartość na zmiany w zakresie proponowanego zawodu. Przedstawicielka MEN podkreśliła, że w przypadku wprowadzenia nowego zawodu MEN będzie potrzebowało dla nauczycieli odpowiednich szkoleń.
Członkowie Rady podkreślili, że przedsiębiorcy potrzebują techników, osób ze średnim wykształceniem, znających się na branży i mających fachową wiedzę. Padła również deklaracja, że przedsiębiorcy są otwarci na praktyczne nauczanie tego zawodu, są gotowi zorganizować praktyki dla uczniów, wspierać rzetelną naukę zawodu, jak również mają świadomość przeprowadzenia szkoleń dla nauczycieli.
Na spotkaniu zostały przedstawiono również tematy dotyczące:
LIDER PROJEKTU:
Krajowa Izba Gospodarcza
ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa
PARTNER PROJEKTU:
Instytut Ochrony Środowiska
Państwowy Instytut Badawczy
ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa
NADZÓR PROJEKTU:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR01/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
© 2019-2024 Krajowa Izba Gospodarcza. Wszelkie prawa zastrzeżone.