Celem projektu jest zwiększenie wpływu przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami na instytucje edukacyjne (zarówno z obszaru edukacji formalnej, jak i pozaformalnej), aby zdobywane kwalifikacje były dostosowane do realnych potrzeb pracodawców sektora…
W dniu 28 lutego 2022 r. odbyło się jedenaste posiedzenie plenarne Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców.
Spotkanie zostało poświęcone zagadnieniom związanym z bieżącą pracą Rady Sektorowej oraz analizie sytuacji ekonomiczno-gospodarczej w kraju oraz w branży gospodarki odpadami.
Styczeń 2022 r. w gospodarce realnej był lepszy niż spodziewała się tego większość analityków. Produkcja przemysłowa okazała się o 19,2% wyższa niż przed rokiem, a w budownictwie odnotowano wzrost na poziomie prawie 21%. W handlu detalicznym w ujęciu nominalnym sprzedaż okazała się o 20% wyższa niż w roku ubiegłym, zaś dane dotyczące sprzedaży w ujęciu realnym były o 10,6% wyższe. W handlu hurtowym wynik był o 37% wyższy niż przed rokiem. W sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. zatrudnienie wzrosło ok. 97 tys. osób i jest to wzrost o 2,3% wyższy niż przed rokiem. W ujęciu miesięcznym płaca w sektorze przedsiębiorstw spadła o 8,6% z powodu grudniowych wypłat ruchomych części płacy typu: nagrody, premie, inne bonusy, natomiast w ujęciu rocznym była wyższa niż przed rokiem o 9,5%.Bezrobocie rejestrowane wzrosło bardzo nieznacznie w stosunku do grudnia 2021 r. – mamy 5,5% wobec 5,4% miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych wzrosła sezonowo w styczniu o kilkadziesiąt tysięcy osób ale jest to typowo sezonowy ruch.
W sektorze gospodarki odpadami wzrost zatrudnienia wyniósł ok. 3 tys. pracowników i był on wyraźnie wyższy od oczekiwanego. W sektorze osiągnęliśmy poziom 68 tys. osób zatrudnionych. Jest to wzrost w ujęciu miesięcznym 4,4%, a w ujęciu rocznym 5,6%, więc widać, że w branży jest silny wzrost zatrudnienia. W branży gospodarki odpadami wzrost roczny płac osiągnął 8,7%.
Podczas posiedzenia zaprezentowano projekt Sektorowej Ramy Kwalifikacji oraz omówiono korzyści wynikające z jej stosowania dla sektora.
Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Gospodarki Odpadami obejmuje kompetencje niezbędne do planowania, organizowania, realizowania i nadzorowania procesów związanych z gospodarowaniem odpadami, zapobieganiem ich powstawaniu oraz kompetencje niezbędne do prowadzenia działań związanych ze sprawozdawczością oraz edukacją i podnoszeniem świadomości mieszkańców, przedsiębiorców, producentów oraz przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Korzyści wynikające z opracowania SRK dla Sektora Gospodarki Odpadami:
Kolejnym istotnym tematem omawianym podczas posiedzenia była dyskusja na temat pożądanych zmian legislacyjnych w obszarze edukacji dla sektora gospodarki odpadami.
Podczas dyskusji Rada przedstawiła następujące propozycje rozwiązań legislacyjnych w zakresie kształcenia dla branży:
Członkowie Rady podkreślali, że konieczna jest promocja kierunków z obszaru ochrony środowiska na uczelniach, aby zwiększyć odsetek młodzieży na tych kierunkach.
Na posiedzeniu zostały przedstawione również następujące tematy:
LIDER PROJEKTU:
Krajowa Izba Gospodarcza
ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa
PARTNER PROJEKTU:
Instytut Ochrony Środowiska
Państwowy Instytut Badawczy
ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa
NADZÓR PROJEKTU:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Pańska 81/83
00-834 Warszawa
Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR01/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
© 2019-2024 Krajowa Izba Gospodarcza. Wszelkie prawa zastrzeżone.